کتاب اسلام گرایی

اثر ارنست نولته از انتشارات نشر ثالث - مترجم: مهدی تدینی-پرفروش ترین رمان های ایران

ارنست نولته، اندیشمند و تاریخ‌نگار جنجالی آلمانی، پس از نیم‌قرن کار نظری و انتشار کتاب‌هایی سترگ دربارۀ فاشیسم، مارکسیسم، فلسفۀ تاریخ و تاریخ‌اندیشی، در دهۀ هشتاد عمر خود به «اسلام‌گرایی» روی آورد و نتیجۀ پژوهش‌هایش را در کتاب اسلام‌گرایی: سومین جنبش مقاومت رادیکال گرد آورد.
بهترین توصیف در بارۀ این کتاب همین است که بگوییم این اثر بیش از آن‌که برای آلمانی‌ها، اروپاییان و غیرمسلمانان نوشته شده باشد، برای مردم خاورمیانه نوشته شده است و بیراه نیست اگر بگوییم ما ایرانی‌ها مخاطب اصلی آنیم؛ مایی که کشورمان پرچمدار اسلام‌گرایی سیاسی در خاورمیانه شد و در پی انقلاب ۵۷ نخستین حکومت اسلامی تمام‌عیار را برپا کردیم. به همین دلیل تمام مباحث کتاب برای خوانندۀ ایرانی جذاب است؛ به ویژه آن‌جا که در بارۀ خود ایران سخن به میان می‌آید: از ناصرالدین‌شاه و سیدجمال‌الدین اسدآبادی تا پهلوی‌ها، از دکتر علی شریعتی تا آیت‌الله خمینی.
نظریۀ اصلی کتاب در عنوانش آمده است: اسلام‌گرایی سومین جنبش مقاومت رادیکال در تاریخ معاصر معرفی می‌شود. اما فارغ از این‌که نولته در اثبات این نظریه چقدر موفق بوده است، کتاب سرشار از نکته‌سنجی‌ها و سرنخ‌هایی برای مطالعات تطبیقی در بارۀ کشورها و جنبش‌های اسلامی است و بدین‌سان افق‌های جدیدی را به روی فهم تاریخیِ ما ایرانی‌ها می‌گشاید. ما با مطالعۀ این اثر، از آن رویکرد معیوبی که می‌خواهد تاریخ را فقط بر اساس سرنوشت ملی درک کند، رها می‌شویم و در گستره‌ای فراملی و چندلایه – و در نهایت در دایره‌ای به شعاع کل جهان – به تاریخمان می‌نگریم و از این رهگذر، دریچه‌های تاریخ‌اندیشانۀ جدیدی به رویمان گشوده می‌شود.


خرید کتاب اسلام گرایی
جستجوی کتاب اسلام گرایی در گودریدز

معرفی کتاب اسلام گرایی از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب اسلام گرایی


 کتاب خودت باش دختر
 کتاب آخر بازی
 کتاب خودشناسی
 کتاب کشتن مرغ مینا
 کتاب 1984
 کتاب فارنهایت 451