کتاب شور زندگی

اثر ایروینگ استون از انتشارات نشانه - مترجم: مارینا بنیاتیان-پرفروش ترین رمان های ایران

نقاش نابغه‌ای که زندگی‌اش کشمکشی بی‌وقفه علیه فقر، سرخوردگی، جنون و نومیدی بود
در این کتاب ون گوگ نقاش نه تنها به عنوان یک هنرمند مطرح می‌شود بلکه به عنوان شخصیتی که زندگی پرآشوب، پرتکاپو و پرعذابش را در قالب داستانی مملو از شور و احساس و عاطفه ارائه می‌کند - آن‌چه نمونه‌اش را در کمتر زمانی می‌توان یافت؛
متن پشت جلد


خرید کتاب شور زندگی
جستجوی کتاب شور زندگی در گودریدز

معرفی کتاب شور زندگی از نگاه کاربران
شور زندگی زندگی نامه ی نقاش هلندی ونسان وان گوگ، کتابی الهام بخش برای کسانی که روح سرکش دارند‌. آن هایی که قلبشان سرشار از رقیق ترین احساس های بشری است، آن هایی که چشمانشان به حکم سیاهچاله ها هر چه رنگ زرد خورشید ،گل های آفتاب گردان ، گندم زارها‌ ...را می بلعند‌ و ما بقی مناظر را به حال خود رها می کنند.
آن هایی که با روح سر سخت خود به جان میخرند که به دور ترین و غریب ترین نقاط ممکن سفر کنند تا نزدیک ترین نقطه به درک وجودی خود را بیابند.
آن ها که مرزی میان دیوانه و عاقل قائل نمی شوند‌‌.
آن ها که خود را‌‌‌ مخدوم به انسان های شریف و کارگر می دانند.
و آن ها که با کتاب ها درمان می شوند.
...
این کتاب شاید تنها برای خود ونسان وان گوگ قابل درک باشد و البته دوستان نقاش اش...
همان تفسیری که در زمان خود به آثارش وارد می آمد.

خیلی ها او را دیوانه می پندارند.. در شهر آرل مردمانش بدی را از حد‌ می گذرانند و او را فوقو‌ خطاب می کنند.
چه سختی ها که نکشید .
او در بوریناژ هم پای کارگران معدن کار میکرد. قرار بود به عنوان مبلغ مذهبی آن جا خدمت کند اما به خوبی فهمید که زمانی حرف خدا را می تواند برای این مردم بی نهایت خسته تفسیر کند که خود هم شکل آنان شود.
و آن چه توانست بر یک دهه ی تلاش روزافزون کشیدن نقاشی او را به عنوان یک امپرسیونیست یا فراتر از آن هدایت کند، اندیشه دلاکروئا بود.
و به راستی در کنار این یگانه فرد اگر بخش دیگر روح او که برادرش تئو نام داشت نبود از خانواده ی وان گوگ ها نقاشی هم زاده نمی شد.
ونسان هر هفته مبلغی پول از تئو دریافت می کرد. تقریبا هر روز برای تئو نامه می نوشت و از پیشرفت کارش از شوق نقاشی و تلاش مداومش می گفت.
تئو برادر بی نظیری که طاقتش از مرگ برادر بزرگ تر طاق شد و شش ماه بعد در کنار برادر خاک و گل های آفتابگردان هم نشین آن دو شد.

مشاهده لینک اصلی
مثل بسیاری از هنرمندان و نوابغ ونگوگ راهم در زمان زنده بودنش قبول نداشتند و بعد از مرگ معروف شد. تنها حامی مالی و روحی ونگوگ برادرش تئو بود که تمام هزینه ی زندگی برادر بزرگتر را به عهده گرفت تا او بدون دغدغه ی مالی خود را وقف نقاشی کند. نقاشی کردنی که انگار تنها راه کمرنگ کردن تنهایی بزرگش در زندگی بود.
قسمتی از کتاب
روزی گوگن تصویری از ونسان کشید, در حالی که ونسان خود طبیعت بیجانی را نقاشی می کرد.ونسان مدت درازی تصویر را بدقت نگریست. برای نخستین بار خوب دریافت که گوگن دربارۀ او چه می اندیشد. گفت@ خود من است ولی منی که دیوانه شده@
ص440
از خواندن کتاب لذت بردم ولی متاسفانه غلط تایپی زیاد داشت!
جایی خواندم که ونسان در تابلوی شب پر ستاره در آسمان یازده ستاره کشیده که به باور بعضی از منتقدان یازده ستاره اشاره به داستان حضرت یوسف و خوابش دارد. ونگوگ هم در تابلوی شب پرستاره خواسته حسی مثل یوسف در چاه را القا کند و بگوید حالا که همه طردم کردند اما در آینده به من احترام خواهند گذاشت.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب شور زندگی


 کتاب درنده ی باسکرویل
 کتاب در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند
 کتاب خالکوب آشویتس
 کتاب دید اقتصادی
 کتاب یادداشت های زیرزمینی
 کتاب تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند